پربرگ پلاس | مجموعه تفریحی و گردشگری و تجاری اشراق

جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

از قدیم برای انسان‌ها یکی از روش‌های ادای احترام به یک فرد، استفاده از نام او برای نامگذاری پدیده‌های مختلف بوده است و سلبریتی‌های این مقاله به سطحی از شهرت جهانی رسیده‌اند که برای نامگذاری جانداران تازه کشف شده، استفاده شده است.

از سوسک‌ها گرفته تا ارگانیسم‌های فسیل شده، از مارمولک گرفته تا ماهی، جانوران زیادی در سراسر دنیا نام علمی خود را از سلبریتی‌ها قرض گرفته‌اند.

از قدیم برای انسان‌ها یکی از روش‌های ادای احترام به یک فرد، استفاده از نام او برای نامگذاری پدیده‌های مختلف بوده است و سلبریتی‌های این مقاله به سطحی از شهرت جهانی رسیده‌اند که برای نامگذاری جانداران تازه کشف شده و البته ادای احترام، از نام آن‌ها استفاده شده است.


استیو اِروین

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

استیو اروین عمر خود را صرف آموزش و آشنا کردن مردم با برخی از شگفت‌انگیز‌ترین جانوران کرد. استیو به تمام جانوران روی کره زمین عشق می‌ورزید و تنها هدفش بالا بردن سطح اطلاعات دیگران درباره حیات وحش بود. شاید به همین دلایل بود که وقتی دکتر جان استانیسیک گونه جدیدی از حلزون‌های درختی را کشف کرد، چندان معطل پیدا کردن اسم نشد.این گونه از حلزون‌های درختی به شدت نادر هستند و تنها در نقاط به‌شدت گرمسیر و مرطوبی از منطقه کویینلند یافت می‌شوند. جالب است بدانید نام علمی این حلزون کریکی استیواِروینی (Crikey steveirwini) می‌باشد و رنگ خاکی آن و شباهتش به رنگ لباس معمول استیو، دلیل دیگری برای این نامگذاری بوده است.


لیدی گاگا

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

همه می‌دانیم که لیدی گاگا ستاره بی‌نظیر موسیقی امروز دنیاست و شاید استفاده از نام این سوپر استار برای جانوران تازه کشف شده چندان هم عجیب نباشد. داستان از این قرار است که محققین یکی از دانشگاه‌های تایلند که مشغول تحقیقات گسترده‌ای روی حشرات بودند، گونه خاص و جدیدی از زنبور کشف کردند. این زنبور جثه بسیار کوچکی دارد و در مناطق روستایی تایلند مشاهده شده است.محققین دانشگاه تایلند بنابر دلایلی که برای ما مشخص نیست تصمیم گرفتند تا نام این زنبور کوچک را از لیدی گاگا الهام بگیرند و این حشره با نام علمی آلیودگاگا (Aleiodes gaga) ثبت شده است.


مدونا

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

گذشته از نظر شخصی شما نسبت به مدونا، او ستاره‌ای تاثیرگذار در ۴۰ سال اخیر موسیقی دنیا بوده است. البته حالا رد تاثیر مدونا از موسیقی پاپ و الکترونیک به دنیای جانوران رسیده است.همه‌چیز از آنجا شروع شد که گروهی از دانشمندان، سری جدیدی از ارگانیسم‌های میکروسکوپی بلعنده آب کشف کردند. این ارگانیسم‌ها به دلیل ظاهر، خرس آبی و یا خوکچه خزه‌ای نامیده می‌شدند و از آنجایی‌که گروه کاشف از هواداران مدونا محسوب می‌شدند، تصمیم گرفتند نتیجه تحقیقاتشان را به مدونا تقدیم کنند. این‌گونه شد که این ارگانیسم‌های میکروسکوپی، اکنِسکس مدونِی (Echiniscus madonnae) نام گرفتند و پای این خواننده پر حاشیه به دنیای جانوران میکروسکوپی هم باز شد.


آزی آزبورن

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

آزی آزبورن را عموما به دو دلیل می‌شناسند. گروهی او را به این دلیل می‌شناسند که یک موزیسین نابغه و فوق‌العاده است که سال‌ها عضو گروه بلک سبث بوده است و گروه دیگر او را پادشاه تاریکی می‌نامند چرا که یک بار در یک اجرای زنده سر یک خفاش را با دندان کنده است. در سال ۲۰۰۹ گروهی از دانشمندان در بخشی از جنگل‌های آمازون در کشور برزیل، گونه‌ای قورباغه درختی جدید کشف کردند. نکته بارز این قورباغه ریزه‌میزه توانایی عجیبش در تولید صدایی بلند و خفاش مانند است.
هم به دلیل صدای عجیبی که جانور تازه کشف شده تولید می‌کرد و هم، چون اعضای گروه طرفدار گروه بلک سبث بودند، نام علمی این قورباغه درختی شد دندراپسوفس آزی (Dendropsophus ozzyi).


هریسون فورد

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

هریسون فورد نه تنها یکی از مشهورترین بازیگران مرد تاریخ هالیوود محسوب می‌شود بلکه در تمام این سال‌ها به عنوان رئیس جامعه آمریکایی‌های محافظ محیط زیست هم تاثیرات مثبتی از خود به جای گذاشته است.به دلیل همین تلاش‌های بی‌وقفه جناب هریسون فورد برای سینما و محیط زیست، گروهی از دانشمندان تصمیم گرفتند گونه‌ای مورچه را به افتخار او نامگذاری کنند. این گونه مورچه جدید در آمریکای مرکزی یافت شده است و برای این حشره زحمتکش نام علمی پایدوله هریسونفوردی (Peidole harrisonfordi) انتخاب شده است.


پینک فلوید

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

گروه پینک فلوید و آثار درخشان بیشمارش و تاثیرات فراوانش بر موسیقی نیازی به تعریف ندارد، اما شاید شما هم این داستان را از این گروه شنیده باشید. گویا گروه پینک فلوید یک‌بار در یک اجرای زنده آنقدر بلند اجرا کرده است که تمام ماهی‌های برکه‌ای در آن نزدیکی تلف شدند. احتمالا به همین دلیل بوده است که وقتی گروهی از دانشمندان گونه جدیدی از میگو کشف کردند که با تولید صدایی بلند ماهی‌ها را شکار می‌کند، تنها تصمیم منطقی برای آن‌ها نامگذاری میگو از روی گروه راک بریتانیایی بوده است.این گونه جدید از میگو به‌وسیله بر هم زدن چنگال بزرگش می‌تواند صدایی به بلندیِ ۲۱۰ دسیبل تولید کند که برای کشتن ماهی‌های کوچک اطراف کفایت می‌کند. نام علمی این میگو سینالفئوس پینکفلویدی (Synalpheus pinkfloydi) می‌باشد.


جانی دپ

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

همه چیز از آنجا شروع شد که یک دانشمند در بررسی فسیل‌های کشف شده، نوعی ارگانیسم منقرض شده کشف کرد که پنجه‌هایی تیز و قیچی مانند داشتند. این دانشمند هم به دلیل شباهت ارگانیسم کشف شده به شخصیت ادوارد دست قیچی و هم به دلیل علاقه شخصی‌اش به جانی دپ تصمیم گرفت از نام این بازیگر برای نامگذاری کشفش استفاده کند.فسیل کشف شده قدمتی بیش از ۵۰۰ میلیون سال دارد و دانشمندان با توجه به شباهت‌ها، آن را جد لابستر و عقرب مدرن می‌دانند. نام علمی این جانور منقرض شده، کوتِنیچلا دپی (Kootenichela deppi) ثبت شده است.


جیمی فالن

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

جیمی فالن، مجری محبوب آمریکایی از دیگر سلبریتی‌هایی است که برای نامگذاری جانور تازه کشف شده‌ای، از نامش استفاده کرده‌اند. جیمی البته در مورد جانور هم‌نامش چندان خوش شانس نبوده است و حشره هم نام او نوعی زنبور غیر عسل عجیب و غریب است. این زنبور که زندگی انگلی دارد برای بقا، نوعی کرم ابریشم را مومیایی کرده و در عین زنده نگه داشتن کرم، از داخل از بدن او تغذیه می‌کند. در نهایت وقتی زنبور به اندازه کافی رشد کرد و تغذیه شد، کرم بیچاره را در حالی‌که منتظر مرگ است، رها می‌کند.حتما شما هم مانند من به این فکر می‌کنید که احتمالا دانشمند کاشف زنبور برعکس دانشمندان قبلی چندان دل خوشی از جیمی نداشته است. نام علمی این زنبور آلئوید فالونی (Aleiodes falloni) می‌باشد.


اِلتون جان

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

التون جان بدون شک یکی از مهم‌ترین موزیسین‌های زنده دنیاست و در طول این زندگی رکورد‌ها و موانع زیادی را جابجا کرده است. این‌بار، اما نام او نه به‌خاطر استعداد و تواناییش بلکه به دلیل تلاش‌های فردی دیگر مطرح شده است.دکتر جیمز توماس در حالی که در آزمایشگاه دانشگاه هالموس در اندونزی مشغول تحقیق بود، موفق شد گونه جدیدی از جانداران سخت‌پوست را کشف کند. بقیه داستان را احتمالا خودتان می‌توانید حدس بزنید. دکتر توماس به دلیل علاقه به التون جان و البته به این دلیل که در زمان کشف، آهنگ‌های این هنرمند را گوش می‌کرده است، نام علمی سخت‌پوست را لوکوثو اِلتونی (Leucothoe eltoni) گذاشت.


بیانسه

پربرگ پلاس | جاندارانی که از روی سلبریتی‌ها نامگذاری شده‌اند

بیانسه بی‌دلیل لقب ملکه را به دوش نمی‌کشد و شهرت او مدت‌هاست که از مرز‌های موسیقی گذشته است. احتمالا اغراق نکرده‌ایم اگر او را یکی از مشهورترین زنان زنده دنیا بدانیم و حالا این شهرت نام او را در زمینه جدیدی جاودانه کرده است.
جانور هم نام بیانسه، گونه‌ای از مگسِ اسب است. حتما فکر می‌کنید که زنبور جانور مناسب‌تری برای بیانسه است، اما این مگس اسب، ویژگی منحصربفردی دارد. قسمت پشتی این مگس، طلایی رنگ است و همین خصوصیت بنابر عقیده کاشفانش، آن را به ملکه مگس‌ها تبدیل کرده است. نام علمی این مگس اسکاپشا بیانسِی (Scaptia beyonceae) است.


منبع برترین هاFacebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها

چهره های خارجی  

پند اندیش| راه اندازی فروشگاه اینترنتی