پربرگ پلاس | مجموعه تفریحی و گردشگری و تجاری اشراق

حمام سعادت ابهر

تاریخ ساخت حمام سعادت ابهر به اواخر دوران قاجار و اوایل دوران حکومت پهلوی باز می گردد. این حمام در بافت سنتی شهر ابهر قرار دارد. که در حال حاضر به شکل سنتی به فعالیت خود ادامه می دهد.این حمام معروف به حمام صادقی معروف است.اما اکثر اهالی شهر ابهر این حمام را به نام سازنده آن یعنی حاج نوروز علی می شناسند.

در دوران قاجار حمام ها اکثرا دارای محوطه ای به نام سر بنیه بود. در وسط سربنیه معمولاً حوضیچه ای با آب خنک قرار داشـت که، همان رختکن حمام بود که در آن علاوه بر درآوردن و بر تن کردن لباس، آدابی مثل گـپ زدن با دوستان، قلیان کشیدن و… نیز انجام مـیشـد. هـواي سـربینه را معمـولاً نیمـه گـرم میکردند تا مراجعان یکباره با هوایی سرد مواجه نشوند و در هنگـام خـروج از گرمخانـه (محل اصلی شستوشو) نیز یکباره در هواي متفاوت بیرون قرار نگیرند و سلامتشـان بـه خطر نیافتد. حمام سعادت ابهر نیز معماری قدیمی خود را حفظ کرده است. این حمام اکنون دارای فضای سربنیه و حوضچه می باشد. که به کاربری گذشته خود ادامه می دهد.

پربرگ پلاس | حمام سعادت ابهر

حمام های عمومی از قدیم الایام  یکی از مکان‌های مهم گردهمایی  مردم بوده.برگزاری  مراسم جشن‌های گوناگون در حمام های قدیم یکی از سنت های روزگاران قدیم بوده است. از معروفترین این مراسم یا بهتر است بگوییم جشنها آیین‌های مربوط به ازدواج بوده است.از جمله‌ی این جشن‌ها حمام داماد و حمام عروس و همچنین جشن حنابندان بوده است.
در آیین‌ حمام دامادی، رسم بر این بوده که داماد را پیش از آیین عروسی به حمام می‌برند و با ساز و آواز می‌شستند. دلاک شست‌وشو و مشت‌ومال ویژه‌ی دامادی می‌داد و مهمانان این رخداد فرخنده را با شادی جشن می‌گرفتند. پس از شست‌وشو و حمام، لباس دامادی بر تن داماد می‌کردند و با رقص و آواز داماد را به مراسم عروسی می‌بردند.
آیین حمام عروس هم کمابیش به همین صورت و برای عروس انجام می‌گرفته است. عروس را به گرمابه می‌بردند با جشن و پایکوبی شست‌وشو می‌دادند. پس از شست‌وشو لباس عروس به تن عروس می‌کردند و برای اجرای مراسم اصلی آماده می‌شدند. افرادی که تمایل دارند تا این مراسم را در روزگار امروزی و جدید آیین کهن ایرانی را برپا کنند، حمام سعادت یکی از بهترین حمام ها برای این کار به شمار می رود.
برای دیدن این حمام تاریخی باید به استان زنجان و سپس به شهر ابهر سفر کنید. دسترسي به اين حمام  در شهر ابهر از طريق چهاراه امام حسين –حدفاصل خيابان طالقاني جنوبي خيابان طالقاني جنوبي –وليعصر وميدان امام خميني می باشد.Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها

جاذبه های تاریخی  

پند اندیش| راه اندازی فروشگاه اینترنتی