پربرگ پلاس | مجموعه تفریحی و گردشگری و تجاری اشراق

شاید باورتان نشود، اما مردان هم پریود دارند

آیا می‌دانید پریود مردانه چیست؟ تا به حال چیزی درباره پریود مردانه شنیده‌اید؟ بله! پریودی تنها مختص بانوان نیست.

پربرگ پلاس | پریود مردانه چیست؟

تا به حال چیزی درباره پریود مردانه شنیده‌اید؟ بله! پریودی تنها مختص بانوان نیست. پسران و مردان نیز پریود می‌شوند، اما درمورد پریودی مردانه کمتر در اینترنت، فضا‌های مجازی و کتاب‌ها مطلب نوشته شده است و شاید به همین دلیل است که ناشناخته مانده است. با شناخت علائم پریود مردانه قادر خواهید بود که تناقض مردان و زنان را بهتر بشناسید و اطلاعات عمومی خود را افزایش دهید. اگر تا به حال چیزی از پریود مردانه نشنیده‌اید و نمی‌دانسته‌اید با ما همراه بمانید تا ابتدا درمورد تستوسترون و سپس پریود مردان صحبت کنیم.

مانند زنان، مردان هم تغییرات هورمونی را تجربه می‌کنند. هر روز سطح تستوسترون انسان افزایش می‌یابد و صبح و عصر کم می‌شود. سطح تستوسترون حتی از یک روز به روز دیگر متفاوت است. بعضی ادعا می‌کنند که این نوسانات هورمونی ممکن است نشانه‌هایی را ایجاد کند که تقلید علائم سندرم پیش از قاعدگی باشد، شامل افسردگی، خستگی و نوسانات ذهنی. اما آیا این تغییرات هورمونی ماهیانه “پریود مردانه” نامیده می‌شود؟ این مقاله از کامشیار را مطالعه کنید.


پریود مردانه چیست؟

کمترین میزان قابل قبول برای سطح تستوسترون در بدن مردان ۳۰۰ نانو گرم در دسی لیتر است که کمبود آن خطرناک است. ممکن است پزشک برای اطمینان از پایین بودن آن چند بار تقاضای آزمایش برای بررسی سطح تستوسترون نماید تا از نتیجه حاصل شده مطمئن شود. از نشانه‌های کمبود تستوسترون در آقایان می‌توان عوامل زیر را بر شمرد:

    تغییرات خلق و خو
    افسردگی
    خستگی
    اختلال در خواب
    از دست دادن توده عضلانی (لاغری)
    کاهش تراکم استخوان
    افزایش چربی بدن

پس از ۳۰ سالگی به طور طبیعی میزان تستوسترون در بدن مردان کاهش می‌یابد. هنگامی که سطح تستوسترون در جنس مذکر کاهش می‌یابد با توجه به نشانه‌های کمبود تستوسترون می‌تواند حالاتی در مردان رخ دهد که نشان دهنده بروز پریودی است.

پربرگ پلاس | پریود مردانه چیست؟


چه کسانی در معرض این عارضه هستند؟

پنج سال پیش از معرفی عارضه بدخلقی مردانه محققان موسسه فن‌آوری ماساچوست (MIT) در یک گزارش علمی نوشته بودند که زنان و مردانی که غذا‌های مملو از پروتئین و بدون الیاف گیاهی می‌خورند در معرض کاهش سروتونین قرار می‌گیرند. سروتونین مهم‌ترین ناقل عصبی در مغز است و وجود مقدار کافی آن باعث احساس نشاط در انسان می‌شود. غذا‌های چرب و و وعده‌های غذایی فاقد سبزیجات میزان سروتونین خون را کاهش می‌دهد.

۹۰ درصد سروتونین موجود در بدن انسان درسلول‌های کولچینسکی روده‌ها قرار گرفته و ترشح همین ماده است که حرکات روده‌ها را تنظیم می‌کند. در مردان همبستری باعث ترشح بیشتر سروتونین می‌شود.

خواب کم و نامنظم نیز یکی از عوامل ایجاد عارضه بدخلقی مردانه محسوب می‌شود و قادر است این عارضه را بطور روزانه ایجاد کند.

تحقیقات جد دایموند نشان داد مردانی که از شیوه تغذیه مملو از پروتئین و کم سبزی استفاده می‌کنند در صف مقدم کسانی هستند که مبتلا به عارضه بدخلقی مردانه می‌شوند. علاوه بر این گزارش‌های جدید نشان داده‌اند مردانی که با مشکلات مالی و شغلی روبرو هستند، آن‌هایی که به کاری که انجام می‌دهند بیعلاقه هستند، آن‌هایی که الکل زیاد می‌نوشند و بلاخره مردانی که شکر زیاد می‌خورند از جمله کسانی هستند که مبتلا به این عارضه خواهند شد.


علائم پریود مردانه

به دلیل اینکه آقایان فاقد تخمک و رحم هستند همانند بانوان در دوران قاعدگی خروج خون را تجربه نمی‌کنند. پریود در مردان به صورت تغییر در نوسانات خلقی و تغییرات هورمونی همراه است که علائم پریود مردانه از مردی به مرد دیگر متفاوت است که ممکن یک یا چند مورد از نشانه‌های زیر را داشته باشد:

    برخی از آقایان دچار پرخاشگری شده و با بروز کوچک‌ترین اتفاقی به هم می‌ریزند
    دایره دوستان آن‌ها محدودتر می‌شود
    ناخودآگاه به اطرافیان کنایه و طعنه می‌زنند
    سطح توقعات آن‌ها به طور ناگهانی بالا می‌رود
    فاز دفاعی به خود می‌گیرند
    ترشحات بدنی افزایش می‌یابد
    میزان عرق بیشتر می‌شود و گاه با بوی بد همراه است
    از انجام کار‌هایی که قبلا لذت می‌برده‌اند دیگر لذت نمی‌برند
    بیش از حد دچار استرس می‌شوند
    احساس انزوا و افسردگی می‌کنند
    تمرکز خود را از دست می‌دهند
    به طور ناگهانی وزن آن‌ها بالا می‌رود و سایز دور کمر آن‌ها افزایش می‌یابد
    بی خوابی شبانه را تجربه می‌کنند
    دچار آپنه (وقفه تنفسی در خواب) می‌شوند
    در روابط جنسی خود دچار مشکل می‌شوند و گاه اختلال در نعوظ را تجربه می‌کنند

پربرگ پلاس | پریود مردانه چیست؟

به طور کل تغییراتی که در آقایان رخ می‌دهد خود با آن بیگانه هستند و گویی که تبدیل به یک فرد دیگری شده‌اند که گاه لقب پیرمرد بداخلاق به آن‌ها داده می‌شود. زمان وقوع پریود مردانه کامل مشخص نیست و گاه ماهی یک بار و گاه هر چند ماه یک بار دچار چنین عارضه‌ای می‌شوند. پریود مردانه چند روز به درازا می‌انجامد که می‌تواند از چهار روز تا یک ماه باشد، اما گاهی پیش می‌آید که مدت زمان پریودی مردانه چندین ماه طول می‌کشد که زندگی فرد را در همه ابعاد تحت تاثیر قرار می‌دهد که نتایج منفی به بار می‌آورد و خطرناک است.


پریودی مردان چقدر طول می‌کشد؟

حالا که با نشانه‌ها و عوامل تاثیر گذار در پریودی مردان برا شما مشخص شد، دانستن طول مدت پریودی مردانه نکته بعدی است که باید به آن دقت کرد. عادت ماهانه و پریودی در حالت عادی برای خانوم‌ها چند روز (حدود یک هفته) طول خواهد کشید. اما مدت زمان پریودی آقایان دقیق مشخص نیست و درزمان بسیار زیادی احساسات و علائم پریودی مردانه را تجربه میکنند. این زمان گاهی آنقدر طولانی شده که بدون نیاز متخصص قابل درمان نیست.

اگر شما مدت زیادی با نشانه‌های پریودی مردانه مواجه هستید، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید و درمان آن را خیلی جدی بگیرید.


درمان پریود مردانه

همان طور که اشاره کردیم مردان همانند زنان در دوران پریودی دچار به هم ریختگی هورمون‌ها می‌شوند و از لحاظ خلق و خو نوسانات شدیدی را احساس می‌کنند. ساده‌ترین راه برای درمان این است که مرد خود را بشناسد و بپذیرد که گاهی پریودی مردانه رخ می‌دهد لذا با شناخت وکنار آمدن گام بزرگی برای طی کردن این دوران برداشته است. به عنوان یک مرد می‌توانید برای درمان پریود مردانه این اقدامات را انجام دهید:

درمورد پریودی با همسر خود صحبت کنید و او را از حالات، انتظارات و توقعات خود آگاه کرده تا وی نیز در این مدت همکاری کند تا زمان آن بگذرد.

اگر از نظر جنسی مشکلی پیدا نکرده اید می‌توانید رابطه جنسی داشته باشید چرا که آرامش و تمدد اعصاب بسیار موثر است.

از عواملی که شما را از نظر روحی و عاطفی تحریک می‌کند خودداری کنید و تلاش کنید خود را آرام نگه دارید.

کم کردن وزن از بهترین راه‌ها برای درمان پریود مردانه است چرا که کاهش وزن و کم کردن سایز دور کمر مجددا میزان تستوسترون خون را افزایش می‌دهد.

ورزش همانند یوگا و شنا بسیار موثر است همچنین می‌توان به پیاده روی و سایر ورزش‌های هوازی مشغول شد.

تغذیه مناسب یکی از بهترین راه‌هاست. مصرف غذا‌های شور، چرب یا پر از ادویه را به حداقل برسانید.

از مصرف الکل و دخانیات دوری کنید.

مکمل‌های ویتامینی مانند ب ۶، منیزیم و کلسیم بسیار مفید هستند.

در صورتی که دچار دیابت یا فشار خون هستید حتما پیگیر درمان خود باشید تا درمان پریود مردانه ساده‌تر صورت گیرد.

با مطالعه متن دانستید پریود مردانه چیست، اما اگر علائم و دوران پریود مردانه بیش از حد طول بکشد گفته می‌شود که مرد به یک خروس جنگی تبدیل شده است و یا در غار تنهایی خود فرو رفته است باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک ضمن صحبت با بیمار، بررسی شرایط جسمی و فیزیکی وی و انجام آزمایشات پی می‌برد که آیا مرد دچار IMS شده است تا درمان پریود مردانه را آغاز کند و یا وی از اختلالات دیگری رنج می‌برد.Facebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها

سلامت  

پند اندیش| راه اندازی فروشگاه اینترنتی