پربرگ پلاس | مجموعه تفریحی و گردشگری و تجاری اشراق

طرز تهیه شیرینی کشمشی

مواد لازم:
آرد گندم   ۲۰۰ گرم
تخم مرغ   ۲عدد
کره یا روغن جامد   ۱۵۰ گرم
شکر یا پودر قند   ۱۵۰ گرم
وانیل   یک دوم ق چ
کشمش پلویی   ۱۰۰ گرم
بیکینگ پودر   یک ق م

پربرگ پلاس | طرز تهیه شیرینی کشمشی


طرز تهیه و دستور پخت:

شيريني پزي در ايران قدمتي طولاني دارد و شيريني ها داراي انواع مختلفي مي باشند. در مناسبت هاي مختلف از تولد و جشن عروسي و مراسم ختم از شيريني مختص به همان مراسم استفاده مي شود. مناطق مختلف شيريني مخصوص به خود دارند به همين دليل از شيريني هايي كه محلي مي باشند را به عنوان سوغاتي به شهرهاي ديگر مي برند. اما شيريني هايي هستند كه فراگير شده و در همه نقاط كشور پخته مي شوند. مثل شيريني كشمشي كه از نوع شيريني هاي خشك مي باشد. اين نوع شيريني به دليل اينكه در آن از كشمش استفاده مي شود و به خاطر طعم خاص آن طرفداران زيادي دارد. همچنين كشمش موجود در اين شيريني سرشار از ويتامين و فيبر مي باشد كه آن را به يك خوراك مغذي تبديل كرده است. تهيه اين نوع شيريني بسيار راحت مي باشد و زمان كمي لازم دارد تا آماده شود. اين شيريني از كره و شكر و تخم مرغ و آرد تشكيل شده است و در زمان مخلوط كردن كره و شكر دقت كافي لازم است كه حتما از كره يا روغن جامد استفاده شود و همچنين نحوه مخلوط كردن آن مي باشد كه براي بدست آوردن شيريني دلخواه حتما با همزن برقي مخلوط شود. مي توانيد شيريني كشمشي را در منزل تهيه كرده و از آن استفاده كنيد.   
مرحله اول تهیه شیرینی کشمشی

براي پخت اين شيريني ابتدا تخم مرغ وكره را نيم ساعت قبل از يخچال بيرون آورده و در محيط آشپزخانه قرار دهيد. براي اين شيريني از كره استفاده مي شود اما اگر كره در دسترس نبود مي توانيد از روغن جامد براي تهيه اين شيريني استفاده كنيد.
مرحله دوم تهیه شیرینی کشمشی

براي شروع ابتدا فرا را روشن كنيد و روي درجه حرارت 160 سانتيگراد تنظيم كنيد  تا گرم شود و براي پخت شيريني آماده بماند. پودر قند و كره را در ظرف مناسب و گودي بريزيد و با هم زن برقي آن را هم بزنيد. براي اين شيريني بهتر است از همزن برقي استفاده كنيد تا مايه دلخواه به دست آيد. كره و پودر قند را آنقدر مخلوط كنيد تا مايه سفيد و يكدستي به دست آيد.


مرحله سوم تهیه شیرینی کشمشی

تخم مرغ ها را به ترتيب به مخلوط اضافه كنيد و با همزن هم بزنيد به اين صورت كه يك عدد تخم مرغ را اضافه كنيد و آن را هم بزنيد و دوباره تخم مرغ بعدي را زده و مخلوط كنيد تا مايه سفيد و يكدست شود. در ادامه وانيل را هم به مايه اضافه كنيد. در ظرف جداگانه آرد و بيكينگ پودر را با هم مخلوط كنيد و داخل ظرف حاوي مايه شيريني الك كنيد. اين كار را در چند نوبت ادامه دهيد و آرد را روي مواد الك كنيد تا تمام شود. در اينجا با هم زن دستي مي توانيد كار را ادامه دهيد و همه مواد را خوب هم بزنيد تا خمير يكدستي به دست آيد. كشمش را با كمي آرد مخلوط كنيد و به مايه اضافه كنيد. مخلوط كردن كشمش با آرد موجب مي شود كه كشمش حالت سبكي پيدا كرده و بعد از پخت، زير شيريني و يكجا جمع نشوند و در همه جاي آن پراكنده باشند.


مرحله چهارم تهیه شیرینی کشمشی

سيني فر را چرب كرده و با قاشق از مواد به اندازه گردو برداشته و با فاصله روي سيني قرار دهيد. اين كار را مي توانيد با ماسوره انجام دهيد. به اين صورت كه از مواد داخل قيف ماسوره بريزيد و به كمك آن خمير را روي سيني با فاصله از همديگر قرار دهيد. اين فاصله گذاري به اين علت است كه شيريني ها بعد از حرارت ديدن پهن شده و جاي بيشتري را مي گيرند. اگر فكر مي كنيد كه ممكن است شيريني بعد از پخت به سيني فر بچسبد يك كاغذ روغني داخل سيني پهن كنيد و مايه آماده شده را روي كاغذ روغني قرا دهيد. مدت زمان پخت اين شيريني 10 دقيقه و با درجه حرارت 160 سانتيگراد مي باشد و زماني كه لبه هاي شيريني طلايي شد از فر خارج كنيد.

يك نكته: اين شيريني ها هنگامي كه بعد از پخت از فر خارج مي شوند بسيار نرم و شكننده هستند كه در اين صورت اصلا نبايد به آن ها دست زد. سيني را در جاي خنك قرار دهيد و بعد از گذشت چند دقيقه كه شيريني ها سفت تر شدند مي توانيد آنها را از سيني جدا كنيدFacebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها

شیرینی  

پند اندیش| راه اندازی فروشگاه اینترنتی