پربرگ پلاس | مجموعه تفریحی و گردشگری و تجاری اشراق

آپشن جدید شاهین؛ یک سورپرایز برای داخلی‌ها

به تازگی شرکت خودروسازی سایپا تولید نمونه‌های اولیه شاهین با کلاستر دیجیتال (جلو آمپر دیجیتال TFT) را آغاز کرده است و می‌خواهد تا در آینده، نسخه‌های جدید شاهین و آریا را با این آپشن به بازار عرضه کند. این پروژه که به مرحله تولید اولیه رسیده است، به عنوان یکی از دستاورد‌های عملیاتی در دوره سایپا نوین و مدیریت فعلی این خودروساز به حساب می‌آید.

پربرگ پلاس | آپشن جدید شاهین؛ یک سورپرایز برای داخلی‌ها

یکی از پروژه‌های در دست توسعه مرکز تحقیقات سایپا، تجهیز محصولات این شرکت به جلو آمپر دیجیتال است. حال در گام نخست سایپا شاهین به صورت آزمایشی به این ویژگی مجهز شده و فرایند تست‌ها را پشت سر می‌گذارد. جلو آمپر‌های TFT یکی از پرکابردترین نوع کلاستر در خودرو‌های جدید دنیا هستند و با وجود ظاهری نه چندان پیچیده، استاندارد‌های سخت گیرانه‌ای برای تایید این قطعات در نظر گرفته شده است. بر خلاف اینکه بسیاری فکر می‌کنند جلو آمپر‌های دیجیتال استاندارد‌هایی مشابه به نمایشگر‌های لمسی خودرو دارند، اما باید بدانیم که به مراتب تست‌های پیچیده‌ای برای تایید این قطعات برگزار می‌شود و عملاً فرایند مهندسی متفاوتی نسبت به نمایشگر‌های خودرو دارند.

پربرگ پلاس | آپشن جدید شاهین؛ یک سورپرایز برای داخلی‌ها

در حال حاضر شاهین اولیه خودروی داخلی است که به سمت کلاستر‌های TFT و دیجیتال حرکت کرده است و می‌خواهد تا این ویژگی‌های جدید را در اختیار داشته باشد. پیش از این جلو آمپر‌های دیجیتال در خودرو‌های داخلی به مرحله تولید اولیه نرسیده بودند و تنها در حد یک طرح به خودروسازان و مدیران ارائه می‌شدند. شنیده‌ها حاکی از آن است که سایپا می‌خواهد تا شاهین، آریا و پروژه P۹۰ را با ویژگی کلاستر TFT در آینده نزدیک به روی خط تولید بیاورد.

پربرگ پلاس | آپشن جدید شاهین؛ یک سورپرایز برای داخلی‌ها

جلو آمپر جدید شاهین و قابلیت‌های آن:

فعلاً مهندسان سایپا نمونه‌های اولیه این جلو آمپر را بر روی شاهین‌های تولید آزمایشی نصب کرده اند و تست‌های مربوطه را بر روی این خودرو‌ها انجام می‌دهند. با کمی بررسی اولیه می‌توان متوجه شد که سایپا طرح گرافیکی مشابه به محصولات جدید ب ام و را برای کلاستر TFT شاهین در نظر گرفته و می‌خواهد تا تیپ جدید شاهین و آریا را با این آپشن جدید عرضه کند.

جلو آمپر TFT و دیجیتال شاهین در کنار جذابیت‌های ظاهری می‌تواند تا برخی قابلیت‌ها را برای رانندگان فعال کند. برخی از این ویژگی‌های جدید به شرح زیر است:

قابلیت شخصی سازی جلو آمپر و انتخاب پس زمینه مورد نظر

نمایش اطلاعات کامل‌تر خودرو در جلو آمپر

نمایش رهیاب ماهواره‌ای بر روی جلو آمپر

قابلیت نمایش اطلاعات اولیه مالتی مدیا خودرو از جمله تماس‌های ورودی و خروجی، اطلاعات سیستم پخش و…

نمایش سه بعدی اطلاعات

نمایش خطا‌ها و اخطار‌ها به صورت کامل‌تر

قابلیت فعال سازی سامانه‌هایی مانند رادار خطی، رادار نقطه کور و رادار تابلو خوان با توجه به تعریف پیش فرض‌ها

پربرگ پلاس | آپشن جدید شاهین؛ یک سورپرایز برای داخلی‌ها

ویژگی‌های تیپ‌های جدید شاهین و آریا:

شاهین و آریا به عنوان دو عضو جدید خانواده SP۱۰۰ قرار است تا در کنار عرضه با تیپ G، با نسخه‌های L و E هم به بازار معرفی شوند. در برخی موارد این احتمال هم مطرح است که نسخه P این دو محصول کلاس C هم در سال‌های آتی به خط تولید سایپا راه پیدا کند.

پربرگ پلاس | آپشن جدید شاهین؛ یک سورپرایز برای داخلی‌ها

در کنار این قابلیت فنی قرار است تا در تیپ‌های L و E خانواده SP۱۰۰ امکانات و ویژگی‌هایی جدیدی مانند جلو آمپر دیجیتال TFT، کروز کنترل، صندلی‌های برقی جلو، تریم چرم جدید داشبورد و رودری ها، سامانه کنترل پایداری، سامانه کنترل شروع حرکت در سربالایی، سامانه کنترل حرکت در سراشیبی (تن‌ها در آریا)، سنسور باران، تنظیم حالت رانندگی (تن‌ها در نسخه‌های اتوماتیک)، کیسه هوای جانبی جلو و پرده ای، نور پردازی کابین و… برای شاهین و آریا ارائه شوند.

منبع : اسب بخارFacebook    Google    LinkedIn    Twitter

برچسب ها

شاهین   پراید   خودرو  

پند اندیش| راه اندازی فروشگاه اینترنتی